  • Mfr # BULK-RS-EFR50-57
  • Zoro # G702585178
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-57
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
30 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Number of Ply
1
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,500 psi