  • Mfr # BULK-RS-EFR50-84
  • Zoro # G102586003
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-EFR50-84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Color
Black
Compression Set
25 %