  • Mfr # BULK-RS-E60-1006
  • Zoro # G702583761
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-1006
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
40 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
EPDM
Shape
Roll
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Color
Black
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
33 %