  • Mfr # BULK-RS-E60FR-58
  • Zoro # G902585008
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60FR-58
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Density
1.5 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
28 %