  • Mfr # BULK-RS-EFR50-65
  • Zoro # G602585797
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-65
Overall Width
36 in
Overall Length
40 ft
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Density
1.3 g/cc
Compression Set
25 %
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Water Resistance
Excellent
Tear Strength
25 N/mm
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi