  • Mfr # BULK-RS-EFR50-87
  • Zoro # G002585465
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-87
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
40 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
Compression Set
25 %
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi