  • Mfr # BULK-RS-E60-950
  • Zoro # G302586346
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-950
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
45 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Excellent
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %