  • Mfr # BULK-RS-E60-952
  • Zoro # G502586221
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-952
Overall Length
55 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Color
Black
Shape
Roll
Maximum Temperature
250 Degrees F
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi