  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-3
  • Zoro # G602586176
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-3
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Shape
Roll
Color
Cream
Compression Set
30 %
Tensile Strength
800 psi