  • Mfr # BULK-RS-E60-235
  • Zoro # G602583007
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-235
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Water Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi