  • Mfr # BULK-RS-E60-953
  • Zoro # G302586261
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-953
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Material
EPDM
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
33 %
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi