  • Mfr # BULK-RS-EFR50-100
  • Zoro # G902586500
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M1CA510
Grade
Fabric-Reinforced
Reinforced Material
Fiberglass
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Black
Density
1.3 g/cc
Tear Strength
25 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Material
EPDM
Abrasion Resistance
Good
Shape
Roll
Compression Set
25 %