  • Mfr # BULK-RS-EFR50-4
  • Zoro # G502585668
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-4
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.020 in
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi