  • Mfr # BULK-RS-NAT60-76
  • Zoro # G102582692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-76
Overall Thickness
0.025 in
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
750 %
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Density
1 g/cc
Shape
Roll
Material
Natural Rubber
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
25 %
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Tensile Strength
3,000 psi