  • Mfr # BULK-RS-NAT60-6
  • Zoro # G102582722
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NAT60-6
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.025 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
200 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Compression Set
25 %
Density
1 g/cc
Tensile Strength
3,000 psi