  • Mfr # 6040-1X12X10
  • Zoro # G914761643
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.049 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6040-1X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Thickness
1 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.049 in
Shape
Roll
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Tensile Strength
1,000 psi