  • Mfr # 6040-3/16X12X10
  • Zoro # G514761463
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6040-3/16X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
10 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
0.020 in
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Material
Neoprene
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Weather Resistance
Excellent
Number of Ply
0
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi