  • Mfr # 6050-1/8X12X10
  • Zoro # G414761655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6050-1/8X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Grade
Commercial Grade
Shape
Roll
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
0.016 in
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Material
Neoprene
Oil Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Maximum Temperature
170 Degrees F
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi