  • Mfr # 6070-3/8X12X10
  • Zoro # G414761846
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.047 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6070-3/8X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commercial Grade
Thickness Tolerance
0.047 in
Texture
Smooth
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Material
Neoprene
Tensile Strength
1,000 psi