  • Mfr # BULK-RS-N30-309
  • Zoro # G102586201
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-309
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
10 ft
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Black
Water Resistance
Tensile Strength
1,000 psi