  • Mfr # BULK-RS-N50-376
  • Zoro # G4830653
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-376
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Good