  • Mfr # BULK-RS-N50-381
  • Zoro # G4813643
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-381
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Water Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Compression Set
33 %
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good