  • Mfr # BULK-RS-N60-365
  • Zoro # G4937771
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-365
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Material
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Color
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good