  • Mfr # BULK-RS-N60FP-37
  • Zoro # G902586302
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FP-37
Overall Length
10 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Oil Resistance
Good
Density
1.6 g/cc
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Tensile Strength
1,000 psi