  • Mfr # BULK-RS-N60TXT-107
  • Zoro # G4936843
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60TXT-107
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Textured
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Weather Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Material
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
33 %
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 3/16 in