  • Mfr # BULK-RS-N80-103
  • Zoro # G1933177
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80-103
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Adhesive Temperature
Texture
Smooth
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Density
1.36 g/cc
Shape
Roll
Tear Strength
25 N/mm
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good