  • Mfr # BULK-RS-N90-109
  • Zoro # G1933527
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N90-109
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tensile Strength
1,500 psi
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Compression Set
25 %
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good