  • Mfr # BULK-RS-N90-112
  • Zoro # G1934400
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N90-112
Rubber Width
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
10 ft
Durometer
90A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good