  • Mfr # BULK-RS-N90-76
  • Zoro # G8179704
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N90-76
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in