  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1011
  • Zoro # G102585693
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-1011
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
2 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.32 g/cc
Oil Resistance
Neoprene
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Compression Set
30 %