  • Mfr # BULK-RS-NHS60-211
  • Zoro # G4932284
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-211
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Material
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Shape
Roll
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
Color
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in