  • Mfr # BULK-RS-N30-226
  • Zoro # G602585285
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-226
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
12 ft
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Shape
Roll
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Color
Black
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %