  • Mfr # BULK-RS-N30-236
  • Zoro # G802585603
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-236
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Shape
Roll
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Smooth
Compression Set
30 %