  • Mfr # BULK-RS-N30-247
  • Zoro # G402585652
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-247
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Material
Neoprene
Tensile Strength
1,000 psi