  • Mfr # BULK-RS-N40-947
  • Zoro # G202583278
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40-947
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Black
Tensile Strength
1,000 psi