  • Mfr # BULK-RS-N70-867
  • Zoro # G702583310
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-867
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
15 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Color
Black
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Material
Neoprene
Abrasion Resistance
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,000 psi