  • Mfr # BULK-RS-N30-249
  • Zoro # G102585839
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-249
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Color
Black
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Roll
Density
1.35 g/cc
Texture
Smooth
Compression Set
30 %