  • Mfr # BULK-RS-N50-1010
  • Zoro # G102583620
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-1010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Neoprene
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi