  • Mfr # BULK-RS-N60-992
  • Zoro # G002583775
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60-992
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Color
Black
Oil Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in