  • Mfr # BULK-RS-N80-113
  • Zoro # G1933770
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N80-113
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Acrylic
Material
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
30 %
Minimum Adhesive Temperature
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good