  • Mfr # BULK-RS-N80-86
  • Zoro # G1155626
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80-86
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
25 N/mm
Compression Set
30 %
Density
1.36 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in