  • Mfr # BULK-RS-N90-101
  • Zoro # G1933886
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N90-101
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Density
1.36 g/cc
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Material
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Compression Set
25 %
Color
Black
Texture
Smooth
Shape
Roll
Tear Strength
25 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good