  • Mfr # BULK-RS-N90-98
  • Zoro # G1932851
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N90-98
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Shape
Roll
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Color
Black
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Texture
Smooth
Density
1.36 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in