  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1023
  • Zoro # G402584105
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-1023
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Material
Neoprene
Density
1.32 g/cc
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi