  • Mfr # BULK-RS-N40-977
  • Zoro # G802583838
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-977
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
25 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Neoprene
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Color
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi