  • Mfr # BULK-RS-N60-980
  • Zoro # G702586564
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-980
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
25 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Compression Set
33 %