  • Mfr # BULK-RS-N30-193
  • Zoro # G402584365
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-193
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
30 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Density
1.35 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
30 %