  • Mfr # BULK-RS-N30-294
  • Zoro # G702586144
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-294
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
30 %