  • Mfr # BULK-RS-N30-311
  • Zoro # G702586212
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N30-311
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Color
Black
Material
Neoprene
Tear Strength
20 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi