  • Mfr # BULK-RS-N90-102
  • Zoro # G1925370
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N90-102
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
30 ft
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Black
Oil Resistance
Good
Material
Density
1.36 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
25 %
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Tear Strength
25 N/mm
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 910, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 30 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in, Abrasion Resistance Good